auf der Reiteralm am Spiegelsee mit Blick auf Dachstein | © Steiermark Tourismus | photo-austria.at

  Turistika ve Štýrsku

  Od rozkvetlého jara až po kouzlo zimy – turistika ve Štýrsku Vám bude krok za krokem dodávat novou sílu. Aktivní výlety do hor, napříč lesy, podél potoků nebo skrze sady, to všechno působí jako balzám pro duši. Zelené srdce Rakouska zve k tomu, abyste si vědomě užívali přírodu, zastavili se na útulných salaších a v hostincích nebo zavítali do vinných šenků.

  Via ferrata nebo turistika po vinicích? Salaš v horách nebo vinný šenk? Turisté si mohou sami vybrat. Drsné hory na alpském severu, největší souvislá alpská pastvinná oblast v Evropě na východě a mírná krajina vinohradů na středomořském jihu: rozmanitost malebného Štýrska a zážitky, které tato země nabízí, nejlépe poznáte na pěší túře ...

  Nejkrásnější poznávací cesta po Zeleném srdci Rakouska.

  Pěší trasa „Od ledovce k vínu“

  Štýrsko se jako turistická destinace vyznačuje mnoha zajímavými kontrasty. Nedílnou součástí tohoto kraje je fascinující bohatství zdejších horských velikánů jménem Dachstein, Gesäuse a Hochschwab – jsou s nimi úzce spjaty alpské příběhy, historie, gastronomie i samotné obyvatelstvo. Všechny tyto aspekty spoluutvářejí štýrskou krajinu. Na druhé straně návštěvníky okouzlí krásná oblast lemovaná vinicemi a jabloňovými sady na jihu a východě Štýrska. Turistické stezky zde vedou k idylickým vinným šenkům i kulinářským manufakturám.

  Nejkrásnější objevitelskou cestou po Zeleném srdci Rakouska je turistická trasa Od ledovce k vínu. Kráčejte od východu do západu slunce, od jedné horské chaty ke druhé, od jednoho vinného šenku k dalšímu, napříč rozmanitou štýrskou krajinou. Túra vede po své Severní a Jižní trase – jak je libo – přes mírné alpské pastviny a kolem zajímavých výletních cílů až do vinařské oblasti na jihu a východě Štýrska. Dechberoucí výhledy a fotogenická zákoutí jsou stálými průvodci všech turistů.

  Bohatství jménem blahodárná voda

  Cesty k vodě

  Divoká voda ve Schladmingu. Bublající prameny jako třeba soutěska Palfauer Wasserlochklamm v Gesäuse. Burácející voda v soutěsce Bärenschützklamm v Mixnitz. Kdo se chce vydat na túru k vodě a kolem ní, má ve Štýrsku mnoho příležitostí. K vodnímu bohatství patří nejen mnoho bublajících potoků a hučících řek podél turistických tras, ale také nespočet horských jezer – jen v pohoří Schladminger Tauern jich můžeme napočítat více než 300. 

  Tauplitz zase představuje největší jezerní náhorní plošinu ve střední Evropě. Pohoří Hochschwab a Rax zásobují města Vídeň a Graz pitnou vodou z vysokohorských pramenů. To vše a ještě mnohem víc mohou milovníci aktivní dovolené zažít na vodních turistických stezkách v Zeleném srdci Rakouska. Všude je možné spojit pestré aktivity se zaslouženým osvěžením. 

  Další informace o vodních túrách jsou k dispozici v angličtině.

  Od jablek po víno

  Cesty za výborným jídlem

  Ať už na sever, jih, východ nebo západ: fajnšmekři za regionálními lahůdkami mohou vydat všemi směry. Štýrsko je gastronomií proslulé a Vy ji můžete poznat v rámci speciálních požitkářských túr.

  Na vinařských trasách Glanzer Hoftour, Schilcherweg, Weinweg der Sinne nebo Klöcher Traminerweg turisté putují po štýrské krajině a kochají se domovem hroznů Sauvignon Blanc a Schilcher. Mimo jiné doporučujeme i procházku po krásných sadech ve Východním Štýrsku: Elzer Roas Vás na celkem 3,5 kilometrech provede mírnými členitými sady na trase ve tvaru osmičky – dozvíte se nejrůznější zajímavosti o jablkách.

  Informace k požitkářským trasám si můžete přečíst v angličtině.

  Dálková turistika a poutnictví

  Na pěších túrách po Štýrsku

  Kdo chce zažít kouzlo přírody a nádherného horského světa na vlastní kůži, měl by se vydat na některou z mnoha atraktivních dálkových turistických tras ve Štýrsku. Najdete zde nejhustší síť dálkových turistických tras v alpském regionu, což je dáno dlouhou historií štýrského alpinismu. A zároveň staletí dlouhou tradicí poutí do Mariazell – ta je v rámci Rakouska poutní cestou v pravém slova smyslu.

  Informace o dálkové pěší turistice a poutích si můžete přečíst v angličtině.

  Horolezectví ve Štýrsku

  Máte chuť podívat se na svět z nové perspektivy? Tam, kde končí turistické trasy, ve Štýrsku často začíná nové dobrodružství: je třeba zdolat via ferratu nebo horolezeckou trasu. Záliba v pohybu po ocelových lanech a žebřících po skalních stěnách je stále populárnější. Není divu, tahle aktivita totiž umožňuje objevovat velkolepý horský svět mezi horskými oblastmi Dachstein, Gesäuse, Hochschwab a Rax až k Riegersburgu nebo Seetalským Alpám.

  Když už jsme u Dachsteinu: 26 ferrat a túr, z toho jedna dětská, tři pro mládež a "Kaliho ferratové zahrady". To z Dachsteinu dělá rakouský hotspot všech milovníků zajištěných lanových cest.

  Informace k horolezectví jsou k dispozici v angličtině.

  Salaše, horské chaty a lanovky

  Pro dobrý pocit díky pěší turistice

  Strávit nějaký čas na alpských pastvinách si lidé přirozeně přejí odnepaměti. Ve Štýrsku se rozkládá kolem 1.900 pastvin o celkové rozloze 146.000 hektarů. Na stovkách horských chat je srdeční záležitostí majitelů a hostinských rozmazlovat hosty, kteří k nim zavítají s cílem najít odpočinek a něco dobrého na zub. Jedinečné zážitky slibuje například iniciativa Almkulinarik by Richard Rauch nebo gastronomická zařízení s označením Kulinarium Steiermark. 

  Tohle je dobré vědět: 19 lanovek je v provozu i v létě, usnadňují výstup na horské vrcholy a slouží jako výchozí body pro cestu k mnoha atrakcím, které se v horách nacházejí. S letní návštěvnickou kartou mohou návštěvníci využívat lanovky v prázdninovém regionu Schladming-Dachstein zcela zdarma. Nezapomínejme, že by se každý host měl seznámit s bezpečnostními pravidly. 

  Více informací v angličtině najdete níže.

  Wandern "Vom Gletscher zum Wein" nach Klöch, Südoststeiermark | © Steiermark Tourismus | Tom Lamm
  Hölzlerhütte auf der Eselsberger Alm (bei Oberwölz-Lachtal) | © Steiermark Tourismus | Günther Steininger
  © Steiermark Tourismus | Pixelmaker

  Sport s historií

  Co je třeba vědět o horské turistice ve Štýrsku

  Vývoj a historii turistiky a horolezectví ve Štýrsku ovlivnila celá řada událostí. Zde je několik postřehů a tipů na další informace: 

  • Oblast Gesäuse je známá také jako univerzita horolezectví. Za tento název vděčíme novináři a průkopníkovi horolezectví Kurtu Maixovi. Od přelomu 19. a 20. století je tento region rájem horolezectví vídeňské horolezecké školy. 
  • Rax je považován za kolébku vídeňské alpinistické školy.
  • Po smrtelné nehodě tří vídeňských horolezců bylo v březnu 1896 v Mürzzuschlagu na úpatí Rax, Schneealm a Stuhleck zřízeno první středisko horské záchranné služby na světě.
  • Na úpatí Dachsteinu se nachází Alpské muzeum.
  • V hlavním městě spolkové země, kterým je Graz, se každoročně koná Mezinárodní festival horského filmu
  • Ráz Dachsteinu spoluutvářela řada významných osobností: malíři, spisovatelé, badatelé a šlechtici, horolezci a speleologové, horníci a řemeslníci. V roce 1810 se arcivévodovi Johannovi podařilo poprvé překročit masiv Dachstein.

  Když už jsme u horolezců: Ramsau am Dachstein je rakouskou oblastí zajištěných cest číslo 1. Na milovníky hor čeká 26 ferrat, z toho tři pro mládež a jedna pro děti, Kaliho ferratové zahrady a začátečnické kurzy s licencí.

  Wanderroute Vom Gletscher zum Wein: Etappe 25 mit Blick zu Et26 | © Steiermark Tourismus | Pixelmaker
  Wanderroute Vom Gletscher zum Wein: Etappe 17 auf der Veitsch | © Steiermark Tourismus | Pixelmaker
  Wanderroute Vom Gletscher zum Wein: Etappe 11 auf der Sulzkaralm | © Steiermark Tourismus | Pixelmaker
  Wanderroute Vom Gletscher zum Wein: Etappe 31 bei der Riegersburg | © Steiermark Tourismus | Pixelmaker

  PĚŠÍ TÚRY VE ŠTÝRSKU

  Objevování hor, lesů, potoků a zahrad krok za krokem dodává novou sílu a očišťuje duši. Pěší turistika, kochání se přírodou, odpočinek – to je pravděpodobně nejkrásnější způsob, jak poznat Štýrsko. Na nesčetných kilometrech turistických stezek hraje Štýrsko všemi barvami: na severu drsné hory, na východě největší souvislá oblast alpských pastvin v Evropě, na jihu mírný vinařský kraj.

   

  Další informace v angličtině níže.

  NA TURISTICKÝ PORTÁL