Wandern am "Berg" | © Steiermark Tourismus | Günther Steininger

  Dovolená ve Štýrsku

  Jedno Štýrsko jako takové ve skutečnosti neexistuje. Zelené srdce Rakouska zahrnuje mnoho různých typů krajiny – a to pro Vás znamená rozmanité požitkářské zážitky od ledovce až po víno.

  Mezi nejvyšším bodem na Dachsteinu (2.995 metrů nad mořem) a nejhlubším místem s léčivým pramenem Vulkania® (2.843 metrů pod zemí) v Rogner Bad Blumau je úctyhodný výškový rozdíl 5.838 metrů. Právě takové kontrasty hosté i místní obyvatelé náležitě oceňují. Alpský sever, urbánní střed země s městem Graz a požitkářský jih a východ nabízejí pestrou škálu možností, mezi nimiž nemusíte absolvovat dlouhé vzdálenosti.

  Štýrsko jako všestranná destinace pro dovolenou

  Pokud cestujete do Štýrska, můžete se těšit na širokou nabídku, která splní všechna Vaše očekávání a zaručuje pestrý pobyt - těšit se můžete na řadu neobyčejně krásných okamžiků a působivých zážitků.

  Hory a lesy

  Aktivní dovolená v přírodě

  Mezi Dachsteinem, Gesäuse, Hochschwabem, Zirbitzkogelem a Almenlandem, mezi říčními nivami a v soutěskách: Štýrsko je s celkem 805 miliony stromů nejhustěji zalesněnou, a tedy nejzelenější spolkovou zemí Rakouska. Nechte se okouzlit jeho energií.

  Zejména krajina na severu vybízí aktivní turisty k pěší turistice, cyklistice, lyžování, běhu na lyžích, túrám na sněžnicích nebo skialpinismu. Pokud chcete, můžete si samozřejmě udělat pohodlí, pozorovat faunu a flóru a nechat na sebe působit všudypřítomnou přírodu. 

  Štýrsko je ...

  • 16.401 km2 velké (druhá největší spolková země) a
  • z téměř 62 % je pokryto lesy

  Zelené srdce Rakouska má ...

  • téměř 3.000 metrů vysoký vrchol (Dachstein: 2.995 m).
  • 788 vrcholů nad 2.000 metrů.
  • jeden národní park, 7 přírodních parků, jeden biosférický park UNESCO a více než 40 chráněných oblastí Natura 2000.
  • kolem 1.900 horských pastvin s celkovou plochou cca 146.000 ha.

  Víno a vinohrady

  Zažít gastronomii

  Vítejte v lahůdkářství a ovocných sadech Rakouska! Ať už budeme Štýrsko nazývat jakkoli: zejména díky oblastem na jihu a východě jde o nejúrodnější spolkovou zemi Rakouska. Vznikají zde výtečné potraviny nejvyšší kvality a rozmanitosti, od jablek po borovici limbu. A také prvotřídní víno, a to už dva a půl tisíce let. 

  Obyvatelé Štýrska si jsou velmi dobře vědomi vzácného pokladu v podobě regionální trilogie chutí: víno, dýně a jablka. Koneckonců právě tyto a další gastronomické speciality významně přispívají ke štýrskému přístupu k životu a lehkosti.

  Štýrsko má ...

  • vinohrady o ploše 5.000 ha, z toho 14 % bio
  • největší jabloňové sady v Rakousku o ploše 5.200 ha.
  • 8.600 ha polí k pěstování dýně.

  Ve Štýrsku rostou ...

  • vinné hrozny na 220.000 až 280.000 hektolitrů vína (cca 80 % z toho je bílé).
  • zhruba 180.000 tun jablek ročně (cca 80 % rakouských zdrojů).
  • dýně na téměř 3,2 milionu litrů originálního štýrského dýňového oleje.

  Termální voda a prameny

  Pro zdraví

  Devět termálních lázní tvoří jeden z hlavních pilířů štýrského cestovního ruchu. Po celý rok hostům poskytují blahodárný základ pro regeneraci pomocí přírodních zdrojů. Výsledkem je harmonická dovolená, která má navíc prospěšné účinky na naše zdraví – mimo jiné i díky nabídce sahající od klasických terapií až po moderní ozdravné metody.

  Vlajkovou lodí je program „Zelená energie Štýrska“: Průvodci touto „zelenou silou“, tedy terapeuti, ale také turističtí průvodci, přivádějí hosty hledající relaxaci k vnitřní rovnováze a nové životní energii.

  Mimochodem, čerstvá minerální voda z pramenů je mnohem víc než jen živina. Řeky s kvalitní pitnou vodou, bublající vodopády, kohoutky, z nichž teče zdravá pitná voda: tento přírodní zdroj je často základem pro relaxaci a jedinečný zážitek z přírody. Pro obyvatele Štýrska je to samozřejmostí, pro mnohé návštěvníky naprostý luxus.

  Štýrsko má ...

  • 9 termálních lázní, jejichž termální voda mimo jiné významně snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu.
  • v Bad Gleichenberg tradici lázeňství přes 180 let.
  • spoustu typických regionálních kúr spojených s jablky, vínem a dýněmi.

  A když už jsme u té vody: ve Štýrsku je ...

  • největším jezerem Grundlsee o ploše 4,3 km2.
  • nejvyšším vodopádem Günster Wasserfall padající z výšky 65 metrů.
  • nejdelší řekou Mura s délkou 290,9 km.

  Města a vesnice

  Natěšení na kulturu

  Od města Graz, které v minulosti získalo titul Hlavního města kultury a kde žije největší počet obyvatel, přes rozlohou největší Mariazell, až po Hohentauern jako nejmenší a nejvýše položenou obec: města a městečka se svým kulturním bohatstvím jsou ideálním výchozím bodem pro poznávání Štýrska, jeho historie a tradic, které se z ní vyvinuly. Mnohé z nich spoluvytvářejí ráz Štýrska a jeho kultury dodnes.

  Od lipicánů v hřebčínu Piber až po horu Erzberg, od hradu Riegersburg po zámek Herberstein proslulý svými zahradami a zoo parkem. Od více než 200 let starého institutu s názvem Joanneum, který je prvním rakouským muzeem, přes památky ze seznamu světového dědictví až po Kunsthaus Graz a moderní architekturu na vinicích: bohatá historie a poklady současného umění znamenají skvělou příležitost seznámit se s historií i současností Štýrska.

  Hlavní město spolkové země Graz ...

  • má 331.562 obyvatel (stav z 1.1.2021), s okolím města kolem 450.000.
  • je studentským městem, je totiž domovem 2 vysokých škol a více než 60.000 studentů.
  • bylo v roce 2003 zvoleno Hlavním evropským městem kultury, patří na seznam světového dědictví UNESCO a pyšní se označením City of Design.

  Obyvatelé Štýrska jako hostitelé

  Štýrsko je už po desetiletí stále atraktivnější prázdninovou destinací a těší se velké oblibě i mezi Rakušany. Hodnota Štýrska je zkrátka nevyčíslitelná – zdejší hostitelé jsou srdeční, nadšení pro svou práci, osobití a naprosto jedineční. Přidanou hodnotou, která je na zdejším cestovním ruchu tak znát, je i jejich láska k domovu.

  Najít ubytování