Schmelzbach meanders through the Styrian forests | © Steiermark Tourismus | Tom Lamm

  JEDINEČNÉ PŘÍRODNÍ LOKALITY ŠTÝRSKA

  Tichá a klidná, a přesto plná života – rozmanitost přírody v Zeleném srdci Rakouska sahá od vinic a alpských pastvin přes krajiny rybníků a řek s bohatými lesy až po ovocné sady.

  Tato krajina prospívá tělu i duši, a proto je i příroda nezbytnou součástí dovolené ve Štýrsku.

  IMPOZANTNÍ NÁRODNÍ PARK GESÄUSE

  Národní park Gesäuse má rozlohu 12.000 hektarů a je téměř 35krát větší než Central Park v New Yorku. Celkově tak zabírá 0,7 % rozlohy spolkové země Štýrsko a je jedním z nejkrásnějších přírodních klenotů této spolkové země:

  • Na březích nezkrotných vod řeky Enže se nachází jedno z posledních hnízdišť pisíka obecného.
  • Divoké lesy jsou tu nechány samy sobě: na impozantních skalních stěnách kolem levého i pravého břehu Enže rostou z endemického hlediska velmi vzácné druhy. Patří mezi ně například světový unikát, hvozdík péřitý.
  • K vysoké biologické rozmanitosti Gesäuse přispívají přírodní biotopy lesa, vody, skal a vysokohorských pastvin. Zejména hmyzu se zde velmi daří. V národním parku bylo zaznamenáno již více než 1.230 druhů motýlů.
  • Zajímavostí Národního parku Gesäuse je, že se zde příroda může volně vyvíjet a vlivy procesů jako laviny nebo povětrnostní vlivy se tu nijak neomezují. Přibližně na třech čtvrtinách celkové rozlohy se lesy vyvíjejí bez narušení. Staré stromy odumírají a uvolňují místo novým. Volný průběh mají i řeky. Překračují své břehy a upravují životní prostředí.
    

  Národní park Gesäuse si můžete skutečně prohlédnout za doprovodu správce národního parku, mimo jiné také na raftu nebo v kajaku na Enži či Salze. Pro vodní zážitky jsou vyznačena místa pro vstup a výstup, která lze využít ve stanovených časech.

   

  Obě návštěvnická centra, Erlebniszentrum Weidendom a Nationalpark Pavillon Gstatterboden, nabízejí možnost proniknout ještě hlouběji do mnohotvárných přírodních fenoménů Národního parku Gesäuse. Působivá je zejména živoucí stavba Weidendom na břehu řeky Enže s výzkumnou dílnou a ekologickou stezkou ve tvaru chodidla.

  Šest tematických stezek v národním parku zaujme zejména rodiny s dětmi. Dobrodruzi se mohou vydat například po stopách Divokého Jana (Wilder John) na lesní stezce z parkoviště u centra Weidendom a objevit údolí Johnsbachtal. Hned poté může objevitelská túra pokračovat po stezce Rauchbodenweg. Výhled dolů na řeku Enži a na ohromující skalní stěny Gesäuse ohromí malé i velké návštěvníky.

  Pěší turisté a horolezci si na své přijdou na četných značených dálkových turistických trasách a ferratách. Na rysí stezce (Luchstrail) se ukáže divoká tvář regionu s Národním parkem Gesäuse, Národním parkem Kalkalpen a Oblastí divoké přírody Dürrenstein.

  Ferraty v Gesäuse byly vytvořeny v souladu s přírodou a nabízejí náročné túry s nádhernými výhledy. Turistická nabídka zahrnuje trasy všeho druhu, od bezbariérových pěších stezek až po náročné horolezecké túry.

  Tip na zážitek: Noci v Gesäuse patří k nejtemnějším v celé Evropě. Během „Sternderl-Schauen“ (pozorování hvězd) v okolí zážitkového centra Weidendom v národním parku mohou pozorovatelé na temné rakouské hvězdné obloze spatřit až 6.000 hvězd. Pozorování noční oblohy je krásným zážitkem zejména při novoluní. V těchto dnech padají meteory a hvězdy vzdálené tisíce světelných let se zdají být tak blízko, že máte pocit, jako byste se jich mohli dotknout.

  Sedm divů přírody ve Štýrsku

  PŘÍRODNÍ PARKY V ZELENÉM SRDCI RAKOUSKA

  Sedm přírodních parků Štýrska představuje řadu charakteristických přírodních a kulturních krajin, které se vyznačují svou nedotčeností, ale také přírodními a kulturními zajímavostmi. Nabízejí také mnoho příležitostí k poznávání a porozumění přírodě.

  Nejen návštěvníci však mají možnost ponořit se do nedotčené přírody v Zeleném srdci Rakouska. Přírodní parky nabízejí chráněné prostředí především vzácným rostlinám a živočichům.

  Životní prostor ohrožených živočišných a rostlinných druhů

  MNOHOSTRANNÝ BIOSFÉRICKÝ PARK UNESCO UNTERES MURTAL VE ŠTÝRSKU

  Od června 2019 má Rakousko čtvrtý biosférický park UNESCO: Biosférický park Unteres Murtal ve Štýrsku mezi městy Bad Radkersburg a Mureck tvoří působivá říční krajina o rozloze 13.000 hektarů. Díky přirozené dynamice řeky Mury se zde neustále vytváří nová stanoviště pro nespočet ohrožených druhů zvířat a rostlin, včetně více než 300 druhů ptáků. Říční systém využívají při své migraci také mnohé druhy ryb.

  V neposlední řadě se zde na rakousko-slovinské hranici nacházejí neporušená nivní území, která chrání sídla před povodněmi a zajišťují také přísun čisté pitné vody.

  Tento jedinečný přírodní klenot není muzeem, ale prostorem pro život i dovolenou. Nabízí nespočet možností, jak zde trávit čas: na významných místech biosférické rezervace jsou umístěny tabule zvané River'scools, které návštěvníky informují o fauně a flóře.

  Tip: Nezapomeňte si s sebou vzít dalekohled nebo lupu, protože je zde toho hodně k objevování a obdivování!

  Donnersdorf je ideálním výchozím bodem pro vzrušující zážitky podél skvělé sítě stezek v nivní krajině Murauen. S trochou štěstí můžete spatřit i orla bělohlavého, jednoho z nejvzácnějších druhů ptáků ve Štýrsku. Na rozhledně Murturm v Murecku si oblast prohlédnete z ptačí perspektivy.