"Schmelzbach" schlingt sich durch steirische Wälder | © Steiermark Tourismus / Tom Lamm | Tom Lamm "Schmelzbach" schlingt sich durch steirische Wälder | © Steiermark Tourismus / Tom Lamm | Tom Lamm

WYJĄTKOWE ATRAKCJE PRZYRODNICZE STYRII

Ciche i spokojne, a przy tym pełne życia – różnorodność przyrodniczych pejzaży w Zielonym Sercu Austrii sięga od winnic i hal, przez stawy i rzeki, po owocowe sady.

Krajobrazy te mają korzystny wpływ na ciało i na duszę, dlatego też natura stanowi ważną część urlopu w Styrii.

POTĘŻNY PARK NARODOWY GESÄUSE

Park Narodowy Gesäuse ma 12 000 hektarów powierzchni, czyli prawie 35 razy tyle co Central Park w Nowym Jorku. W sumie zajmuje on 0,7% całej powierzchni Styrii i jest zaliczany do najpiękniejszych skarbów natury w tym kraju związkowym.

  • Wzdłuż nieuregulowanych brzegów rzeki Anizy znajdują się jedne z ostatnich obszarów lęgowych brodźców piskliwych.
  • Bujne lasy pozostawiono samym sobie. Na skalnych ścianach obu brzegów Anizy rosną rzadkie endemiczne gatunki roślin, takie jak podgatunek goździka postrzępionego, którego nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie.
  • Naturalne biotopy – las, woda, skała i górska łąka – przyczyniają się do dużej różnorodności biologicznej Gesäuse. Świetnie się tutaj czują przede wszystkim owady. Samych motyli stwierdzono w parku narodowym ponad 1230 gatunków.
  • Wyjątkową zaletą Parku Narodowego Gesäuse jest możliwość swobodnego rozwoju przyrody. Nie ingeruje się tutaj w takie procesy jak lawiny czy wiatrołomy. Na około trzech czwartych łącznej powierzchni lasy wciąż się rozwijają w naturalny sposób. Stare drzewa umierają i robią miejsce dla nowych. Także rzeki płyną zupełnie swobodnie. Występują z brzegów i nadają swojemu otoczeniu nowy kształt.

Po Parku Narodowym Gesäuse najlepiej wędrować z przewodnikiem. Inna ciekawa możliwość to wyprawy raftingowe i kajakowe po rzekach Aniza lub Salza. Przygodę na wodzie zaczyna się i kończy w oznaczonych miejscach do wsiadania i wysiadania, z których można korzystać w określonych godzinach.

„Wierzbowej Katedry” (Weidendom) na brzegu Anizy z pracownią badawczą i wielkim modelem śladu ekologicznego.

Rodzinom z dziećmi polecamy sześć ścieżek tematycznych biegnących przez park narodowy. Mali poszukiwacze przygód wędrują leśną ścieżką biegnącą z parkingu Weidendom śladami Dzikiego Johna, odkrywając przy okazji Johnsbachtal. Zaraz potem mogą zacząć odkrywczą ekspedycję szlakiem Rauchbodenweg. Największą atrakcją tej trasy jest fantastyczny widok na rzekę Anizę płynącą w dole i pnące się w górę potężne skalne ściany obszaru Gesäuse.  

Miłośnicy wędrówek i wspinaczki górskiej mają do dyspozycji wiele dobrze oznakowanych długodystansowych szlaków pieszych i via ferrat. Na szlaku Luchstrail, który biegnie przez trzy chronione obszary dzikiej przyrody o statusie międzynarodowym – Park Narodowy Gesäuse, Park Narodowy Alp Wapiennych i Dürrenstein – natura prezentuje swe pierwotne oblicze.

Via ferraty w Gesäuse zostały wytyczone w zgodzie z naturą, a ich ambitne trasy wynagradzają za trud fantastycznymi widokami. Piesze szlaki mają różne poziomy trudności – od trasy spacerowej dostępnej dla wózków po trudną drogę wspinaczkową.

Nasza rekomendacja: noce w Gesäuse należą do najciemniejszych w Europie. Podczas wycieczek „Sternderl-Schauen” w okolicach Centrum Parku Narodowego Weidendom obserwatorzy mogą oglądać nawet 6000 gwiazd lśniących na austriackim niebie. Szczególnie przy nowiu gwiazdy prezentują się nadzwyczaj pięknie. W tych dniach na nocnym niebie widać spadające gwiazdy, a oddalone o lata świetlne ciała niebieskie wydają się bliskie na wyciągnięcie ręki.

Siedem cudów natury w Styrii

PARKI KRAJOBRAZOWE W ZIELONYM SERCU AUSTRII

Siedem parków krajobrazowych w Styrii reprezentuje różnorodność charakterystycznych krajobrazów naturalnych i kulturowych kraju związkowego. Wyróżniają się tym, że w dużym stopniu zachowały swą pierwotną postać, a przy tym są interesujące zarówno pod względem przyrodniczym, jak i kulturowym. Oferują także wiele możliwości poznawania i doświadczania natury.

Ale nie tylko turyści mają tutaj niepowtarzalną możliwość zanurzenia się w świat pierwotnej natury w Zielonym Sercu Austrii. Parki krajobrazowe zapewniają przede wszystkim chronione środowisko życia rzadkim gatunkom roślin i zwierząt.

Środowisko życia dla zagrożonych gatunków zwierząt i roślin

RÓŻNORODNY REZERWAT BIOSFERY UNESCO UNTERES MURTAL W STYRII

Od czerwca 2019 roku Austria ma czwarty rezerwat biosfery UNESCO. Mowa o Rezerwacie Biosfery Unteres Murtal w Styrii, położonym pomiędzy Bad Radkersburg a Mureck, który rozciąga się na powierzchni ponad 13 000 ha na malowniczych terenach nadrzecznych. Rzeka Mura dzięki swej naturalnej dynamice tworzy wciąż nowe środowiska życia dla wielu zagrożonych gatunków roślin i zwierząt – w tym ponad 300 gatunków ptaków. Z systemu rzecznego korzystają też w swych wędrówkach liczne gatunki ryb.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że nienaruszone przez cywilizację tereny zalewowe na austriacko-słoweńskiej granicy chronią ludzkie osiedla przed powodzią i gwarantują zaopatrzenie w czystą wodę do picia.

Ten niepowtarzalny skarb natury w niczym nie przypomina muzeum, stanowi raczej przestrzeń do życia, wypoczynku i różnorodnych aktywności. W ważnych miejscach rezerwatu ustawiono tablice informacyjne River’scool, zawierające istotną dawkę wiedzy na temat fauny i flory tych terenów.

Uwaga: koniecznie zabierz ze sobą lornetkę albo kubek z lupą, bo po drodze będzie dużo ciekawych obiektów do obserwacji!

Idealnym punktem wyjścia dla wycieczki optymalnie wytyczoną siecią dróg przez łęgi nad Murą jest wioska Donnersdorf. Przy odrobinie szczęścia można tu nawet zobaczyć bielika – jeden z najrzadziej występujących gatunków ptaków w Styrii. Z wieży widokowej w Mureck można oglądać okolice z lotu ptaka.