Wandern am "Berg" | © Steiermark Tourismus / Günther Steininger | Günther Steininger Wandern am "Berg" | © Steiermark Tourismus / Günther Steininger | Günther Steininger

URLOP W STYRII

Jednej Styrii właściwie nie ma. Rzecz w tym, że Zielone Serce Austrii wyróżnia ogromna ilość rozmaitych typów krajobrazów – co jednocześnie oznacza różnego rodzaju atrakcje i przyjemności – od lodowca po winnice.

Imponujące 5838 metrów różnicy poziomów dzieli najwyższy punkt Styrii znajdujący się na Dachsteinie (2995 m wysokości) od najniższego – leczniczego źródła Vulkania® (2843 m głębokości) w Rogner Bad Blumau. To właśnie takie kontrasty cenią sobie zarówno goście, jak i mieszkańcy tego regionu. Alpejska północ, zurbanizowane centrum z Grazem oraz sielankowe południe i wschód oferują szeroką paletę możliwości bez konieczności pokonywania długich dystansów.

Zaakceptuj cookies, aby odtworzyć wideo. Zaakceptuj marketingowe pliki cookies

STYRIA JAKO MIEJSCE NA UROZMAICONY URLOP

Kto wędruje po Styrii, może spodziewać się najróżniejszych atrakcji, które są w stanie spełnić wszelkie oczekiwania, a tym samym zapewnić niezwykle urozmaicony pobyt – pełen pięknych chwil, pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń.

Góry i lasy

AKTYWNY WYPOCZYNEK NA ŁONIE NATURY

Między Dachsteinem, Gesäuse, Hochschwab, Zirbitzkogel i regionem Waldheimat, w którym urodził się znany austriacki pisarz, Peter Rosegger, pomiedzy obszarami zalewowymi nad brzegami rzek i wąwozyami rośnie w sumie około 805 milionów drzew, czyniąc Styrię najbardziej zalesionym, a tym samym najbardziej zielonym krajem związkowym Austrii. Zielone Serce Austrii fascynuje i przyciąga z niezwykłą siłą.

Przede wszystkim północne obszary cieszą się popularnością wśród amatorów aktywnego wypoczynku – pieszych i rowerowych wędrówek, kolarstwa górskiego, nart, wypraw na rakietach śnieżnych czy skitouru. Oczywiście uprawianie sportu nie jest obowiązkowe, można się skupić na obserwacji flory i fauny i pozwolić na siebie działać sile natury.

Styria ma...

 • 16 401 km2 powierzchni (to drugi co do wielkości kraj związkowy Austrii)
 • rozległe leśne obszary pokrywające niemal 62% jej powierzchni.

Zielone Serce Austrii ma...

 • jeden „prawie trzytysięcznik” (Dachstein: 2995 m n.p.m.)
 • 788 szczytów powyżej 2000 m n.p.m.
 • jeden obszar dzikiej przyrody, jeden park narodowy, 7 parków krajobrazowych, jeden rezerwat biosfery UNESCO i ponad 40 obszarów Natura 2000
 • około 1900 górskich hal o łącznej powierzchni ok. 146 000 ha
 • 19 kolejek górskich czynnych latem, które wiozą pasażerów do zlokalizowanych w górach atrakcji

Wina i sady

ŚWIAT KULINARIÓW

Witamy w delikatesach i sadach Austrii! Jak byśmy Styrii nie nazywali, pewne jest, że – przede wszystkim w swych południowych i wschodnich rejonach – stanowi on najbardziej urodzajny kraj związkowy Austrii. To stąd pochodzi ogromna różnorodność wysokiej jakości produktów, od jabłek po limbę. A także pierwszorzędne wino, gdyż winiarska tradycja liczy tutaj już dwa i pół tysiąca lat. 

Styryjczycy są doskonale świadomi, jakim skarbem jest produkowana przez nich żywność, ze smakowitą trylogią wino, dynia i jabłko na czele. Nie ulega wątpliwości, że te i wiele innych kulinarnych specjalności tego regionu istotnie wpływa na jakość życia.

Styria ma...

 • uprawy winorośli o łącznej powierzchni 5000 ha, z czego 14% to uprawy ekologiczne
 • największą powierzchnię sadów jabłkowych w Austrii – 5200 ha
 • 8600 ha upraw dyni

W Styrii rosną...

 • winogrona przerabiane na 220 000 do 280 000 hektolitrów wina (ok. 80% to wina białe)
 • jabłonie dające około 180 000 ton jabłek rocznie (czyli ok. 80% całej austriackiej produkcji)
 • dynie na prawie 3,2 miliona litrów słynnego styryjskiego oleju z pestek dyni

Wody termalne i źródlane

COŚ DLA ZDROWIA

Dziewięć term stanowi jeden z filarów styryjskiej oferty turystycznej. Przez cały rok zapewniają one pewną bazę do regeneracji w oparciu o naturalne zasoby. Od klasycznych terapii po najnowocześniejsze zabiegi zdrowotne – dzięki styryjskim gorącym źródłom podczas udanego urlopu możemy zrobić coś dobrego dla swojego zdrowia.

Wiele w tym zakresie dzieje się pod szyldem „Zielonej Siły Styrii” – „Grünkraft Steiermark“. Poszukującym odprężenia gościom towarzyszą opiekunowie – terapeuci, ale także na przykład przewodnicy górscy, którzy pomagają im osiągnąć wewnętrzną równowagę i zyskać nową energię do życia.

Świeża źródlana woda to dużo więcej niż po prostu woda. Rzeki o wodach zdatnych do picia, szumiące wodospady, krany, z których płynie zdrowa woda – to naturalne bogactwo stanowi cenny dar natury, który pozwala osiągnąć upragnione odprężenie. Dla Styryjczyków jest oczywistością, dla wielu gości odwiedzających Styrię czystym luksusem.

Styria ma…

 • 9 term, których wody znacznie obniżają poziom hormonu stresu – kortyzolu
 • w Bad Gleichenberg tradycję uzdrowiskową sięgającą 180 lat wstecz
 • wiele typowych dla regionu zabiegów zdrowotnych z użyciem jabłek, wina i dyni

À propos wody oto styryjskie naj:

 • największe jezioro – Grundlsee o powierzchni 4,3 km2
 • najwyższy wodospad – Günster – woda spada tutaj z wysokości 65 m
 • najdłuższa rzeka – Mura – 290,9 km

Miasta i wioski

FASCYNUJĄCA KULTURA

Od stolicy kultury Grazu o największej liczbie mieszkańców, przez Mariazell o największej powierzchni, po Hohentauern – najmniejszą i najwyżej położoną gminę: miasta i miejscowości oraz ich kultura stanowią idealne punkty wyjścia dla poznawania Styrii, jej historii i zakorzenionych w dziejach tradycji. Wiele z nich do dzisiaj stanowi ważną część życia Styryjczyków.

Od stadniny koni lipicańskich Piber po kopalnię Erzberg, od Zamku Riegsburg przez opactwa Admont, Vorau i St. Lambrecht, po Zamek Herberstein z ogrodem zoologicznym. Od liczącego ponad 200 lat Joanneum – pierwszego muzeum w Austrii – przez miejsca uznane za Światowe Dziedzictwo Kulturowe, po galerię Kunsthaus w Grazu i nowoczesną architekturę winnic – bogate dzieje i skarby współczesnej sztuki gwarantują udane spotkania z historią i współczesnością Styrii.

Stolica kraju związkowego, Graz...

 • ma 331 562 mieszkańców (stan na 01.01.2021), cała aglomeracja zaś około 450 000.
 • jest miastem studenckim, w którym działa 5 uniwersytetów, 2 wyższe szkoły zawodowe i w którym uczy się ponad 60 000 studentów.
 • w roku 2003 była Europejską Stolicą Kultury i wciąż cieszy się tytułami Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i City of Design.

STYRYJCZYCY JAKO GOSPODARZE

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Styria coraz bardziej zyskiwała na atrakcyjności jako destynacja turystyczna, zdobyła też poczesne miejsce wśród ulubionych regionów wypoczynkowych Austriaków. Nie do przecenienia są też sami Styryjczycy – jako serdeczni, pełni pasji, lubiący przyjemności, ale również z lekka uparci i mocno zakorzenieni w swej ojczyźnie gospodarze.

Wyszukiwarka noclegów w języku angielskim.

ZNAJDŹ ZAKWATEROWANIE