the table is set, during summer vacation | © Steiermark Tourismus | Bernhard Bergmann

  ŚWIAT KULINARIÓW STYRII

  Różnorodne krajobrazy Styrii wydają też całe mnóstwo smacznych owoców, dzięki czemu ten kraj związkowy nosi zasłużone miano „Delikatesów Austrii”. Od górzystej północy po winnice na południu, zachodzie i wschodzie, od upraw specjalnych po przetwórstwo – w Europie nie ma wielu regionów z tak zróżnicowanym rolnictwem, jakim może się pochwalić Kraina Smaku – Styria.

  JEDZENIE I PICIE – DAWNIEJ A DZIŚ

  Zachować to, co stare i nie bać się nowego, zawsze w zgodzie i harmonii z naturą. Tą dewizą kierował się już arcyksiążę Jan i do dzisiaj nie straciła ona na aktualności. Mięsne specjalności, wędliny, świeżo złowione ryby, świeże, soczyste styryjskie jabłka, zielone złoto – czyli olej z pestek dyni – czy wyborne wina: to, co powstaje w Styrii pod czujnym okiem rolników, przetwórców i gastronomów, jest prawdziwą rozkoszą dla podniebień konsumentów.

  Naturalne i świadome jedzenie. Regionalne, sezonowe i ekologiczne. Czas dla siebie, czas na dobre jedzenie i dobre rozmowy. Lasy, górskie szczyty, hale i ogrody – Zielone Serce Austrii raz jest surowe i twarde, a innym razem przyjemne i słodkie. Od upraw po przetwórstwo, uszlachetnianie i dekorację na talerzu – w manufakturach smaku i kuchniach kreatywnych kucharzy powstają rzeczy wręcz wspaniałe. Dzieje się tak zarówno w eleganckich restauracjach, jak i w górskich schroniskach.

  Co łączy producentów tych wspaniałych smaków i styryjskich gastronomów? Są oni mocno zakorzenieni w regionie i chętnie dzielą się swoim zamiłowaniem do lokalnego jedzenia i picia z głodnymi i spragnionymi gośćmi.

  Więcej informacji w języku angielskim.

  SMAKI W SCHRONISKACH I NA HALACH STYRII

  W schroniskach i na halach Styrii świat wciąż działa jak należy. I to się czuje w smaku, na przykład solidnych przekąsek z deski. Schroniskową kuchnię w Zielonym Sercu Austrii wyróżniają autentyczność i naturalność. To coś jak smaczne zaproszenie do refleksji i przemyśleń o tym, co jest w życiu ważne.

  Więcej informacji w języku angielskim.

  STYRYJSKA KUCHNIA

  Kiedy myślimy o styryjskiej kuchni, do głowy przychodzą nam jako pierwsze jabłka, wino i dynie, ewentualnie jeszcze Szlak Wina przez Styrię Południową. Jednak oprócz tej klasycznej trylogii smaku jest jeszcze wiele innych styryjskich produktów, których warto, będąc tu, spróbować. 

  Różnorodne warunki terenowe na obszarze rozciągającym się od lodowca Dachstein po regiony winiarskie znajdują swe odzwierciedlenie w kreatywnych kreacjach na talerzu.

  Więcej informacji w języku angielskim.

  GASTRONOMIA W ZIELONYM SERCU AUSTRII

  Oprócz wybitnej jakości produktów Styria podbija serca gości także serdecznością swoich mieszkańców. Od tradycyjnych winiarni po wykwintne lokale znakomite potrawy podaje się tutaj z dodatkową porcją styryjskiej pełni życia. Smakoszom poszukującym regionalnych smaków podpowiadamy, że ich najlepsze wydanie znajdą w lokalach zrzeszonych pod szyldem Kulinarium Steiermark.

  Więcej informacji w języku angielskim.